Pokud máte zájem přispět k dobré věci, jste osoba starší 18ti let, tak potom se dostavte k nám, do některých z našich odběrových míst, které se nacházejí ve Frýdku – Místku, Havířově, Bohumíně nebo ve Valašském Meziříčí a darujte krevní plazmu. Krevní centrum Frýdek-Místek odebranou krevní plazmu zasílá prvořadě k nezbytnému použití pro léčbu pacientů smluvním nemocničním partnerům a k průmyslovému zpracování za účelem výroby léčiv.
Pokud se chcete stát dárcem plazmy, přečtěte si veškeré níže uvedené informace, protože jen opakovaným darováním skutečně pomáháte. Pokud se dárce dostaví pouze k jednomu odběru, jeho plazma nemůže být použita k výrobě léčiv a musí být zlikvidována.
Proces, při kterém se plazma získává, se nazývá plazmaferéza. V průběhu plazmaferézy se z krve odděluje tekutá plazma a dárci se vrací jeho červené a bílé krvinky a krevní destičky zpět.
Krevní plazma – Víme co to je
Krevní plazma je nažloutlá kapalina, která vytváří prostředí pro krevní buňky a zajišťuje přenos živin a odvod zplodin metabolismu. Je to tekutá část krve, která tvoří u mužů 54% a u žen 59% jejího objemu. Zbývající část představují červené a bílé krvinky a krevní destičky.
Samotná krevní plazma je tvořena z 91% vodou. Dále obsahuje 1% anorganických (minerálních) látek – soli a fyziologického roztoku a 8% organických látek – plazmatické bílkoviny, glukóza, dusíkaté látky, vitamíny a hormony, které jsou základem pro výrobu života zachraňujících léčiv. V podstatě můžeme krevní plazmu označit za krev bez krevních tělísek. Krevní plazmu nelze uměle vyrobit, a proto jsou tisíce nemocných lidí odkázaných na pomoci dobrovolných dárců.
Proteiny v plazmě a nemoci, které léčí
Albumin – šokové stavy, popáleniny, syndrom akutní respirační tísně, kardiopulmonální operace bypassu IVIG – Intravenózní imunoglobulin – primární imunitní nedostatečnost, autoimunitní onemocnění, chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie, idiopatická trombocytopenická purpura Koagulační faktory – hemofilie A&B, von Willebrandova choroba, poruchy srážlivosti krve Alpha -1 Antitrypsin – nedostatečnost Alpha -1 Antitrypsinu
Jak se krevní plazma zpracovává
Na začátku odběru se z plazmy odebírají vzorky na virologické testování (HIV, žloutenka, syfilis) a plazma je poté šokově zamrazena při teplotě ≤25 °C a uložena v komorovém mrazícím zařízení při teplotě ≤20 °C. Pokud jsou výsledky testů negativní (pokud se neprokáže přítomnost testovaných virů v odebraném vzorku), zůstává plazma nadále v komorovém mrazícím zařízení do doby vydání souhlasu k odeslání do frakcionačního závodu, kde se dále zpracovává.
POTŘEBUJEME PLAZMU – URČITĚ ANO !!!
Každým dárcovstvím krevní plazmy můžete zachránit život nejen sobě, ale i někomu z Vašich blízkých. Je statisticky dáno, že dva ze tři lidí jsou odkázání během svého života na výrobky z krevní plazmy, které jim zachrání život. Krevní plazma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv. Proto každým odběrem podporujete výrobu těchto nenahraditelných léků používaných při léčbě dětských i dospělých pacientů.
- K udržení krevního objemu a životních funkcí při těžkých úrazech a operacích.
- K regulování srážlivosti krve například při krevních onemocněních jako je hemofilie.
- Při poruchách obranyschopnosti.
- Při léčbě velkoplošných popálenin.
- K prevenci a léčbě životu nebezpečných infekcí jako je hepatitis, tetanus nebo vzteklina.
- Při očních, plastických a ortopedických operacích jako tkáňové lepidlo,například ke spojování přetržených šlach.
KOLIK POTŘEBUJEME PLAZMY – NIKDY NENÍ DOST A STÁLE CHYBÍ !!!
Plazmy je dlouhodobý nedostatek a potřeba neustále roste. Ani Evropa není soběstačná a v odběrech plazmy pro výrobu krevních derivátů. Vaše rozhodnutí stát se dárcem je proto velmi důležité. Na lécích vyrobených z plazmy závisí zdraví i životy mnoha tisíců pacientů.
Koncentrát Faktoru VIII,IX se používá pro léčbu vrozené hemofilie A, B. Pro léčbu jednoho pacienta s vrozenou krvácivosti (Hemofilií A) je potřeba darovat i přes 1000 odběrů ročně.
Pro léčbu vrozené imunodeficience (defektu imunity) intravenózní aplikací imunoglobulinů „postačuje“ 130 odběrů plazmy ročně.
Dalším je lék na vzácnou nemoc – vrozený deficit Alpha – 1 Antitrypsinu. Pro výrobu koncentrátu Alpha- 1 Antitrypsinu na roční léčbu je nutné darovat až 1000 odběrů.
Zásadní informaci pro laiky je, že Česká republika nemá vlastní centrum pro frakcionaci. Proto se odebraná krevní plazma k dalšímu průmyslovému zpracování vyváží do zahraničí, kde je zajištěna její frakcionace. Po zpracování krevní plazmy se vrací zpět do České republiky ve formě krevních derivátů (léčiv) pro potřeby našich pacientů.